augi sīrupos , oksimelī .
Augu iedarbība daudzpusīga, tas nozīmē, ka tie var palīdzēt dažādās situācijās. Gan pie klepus, gan mierīgam miegam u.t.t. Es šeit esmu ielikusi to augļu un augu aprakstus, ko izmantoju savos produktos. Iepazīstoties ar to vērtīgajām īpašībām Jūs varat izvērtēt, kas no produktu klāsta būtu Jums piemērots lietošanai.
Vairāk info par augu lietošanu un iedarbību vari meklēt https://www.agfonds.lv/ un https://www.fitoterapija.lv/
Upeņu pumpuri - upene mazina sāpes, alerģiju, pie akūtiem iekaisumiem. Ātra antialerģiska, pretiekaisuma un antitoksiska iedarbība. Paaugstina noturību pret aukstumu un nogurumu.
Gaiļbiksītes ziedi - nomierinoša iedarbība, pret iekaisumiem. Ieteicami pārmērīgas aktivitātes un bezmiega ārstēšanai, īpaši bērniem. Atkrēpojošs efekts. Tautas medicīnā gaiļbiksītes lieto pie neiralģijām, neirozēm, īpaši labi palīdz cilvēkiem, kam ir nosliece uz histēriju, emocionālu nestabilitāti, jutību pret laika maiņām, kā arī cilvēkiem, kas sirgst ar migrēnu un galvas reiboņiem. Menstruālā cikla nojukšanas gadījumos, pie klimaksa sarežģījumiem. Nelietot grūtniecības laikā!
Kļavu ziedi - kļava regulē ūdens sāļu līdzsvaru organismā, mazina sāpes, iekaisuma procesus un stiprina imunitāti. tā labvēlīgi iedarbojas arī uz aknām. Darbojas tonizējoši (vīriešiem).
Baziliks - uzlabo ēstgribu, iedarbojas pret gāzu rašanos, pret gremošanas traucējumiem pēc ilgstošas medikamentu lietošanas, pret sliktu dūšu, kā arī noderēs nervu sistēmas tonizēšanai.
Vībotne - kā sievu zāle ir apdziedāta dainās, tai piemīt maģiska iedarbība, regulē gremošanas sistēmas darbību. Līdzīga iedarbība kā vērmelei, tikai maigākas iedarbības. Vībotne palīdz uzmundrināt organismu, tonizē, atraisa dzīvības enerģiju, tāpēc ieteicama senioriem, kurus nomāc depresija, kam iestājies pasīvums. Vībotnīte uzsildīs ķermeni no iekšpuses!
Avene - attīra organismu, izmanto pie nervu saslimšanām un akūtām, hroniskām infekcijām.
Strutene - tīra toksīnus no organisma.
Asinszāle - var uzskatīt par dabisku antidepresantu. Aktīvās vielas iedarbojas arī uz mikrobiem (pat uz stafilokokiem) un vīrusu izraisītājiem.
Pelašķu lapas - pretiekaisuma, imunitāti stiprinoša iedarbība. Atvieglo klimaktērijas simptomus, regulē sirds ritmu un galvas sāpes (migrēnu).Veicina ēstgribu, uzlabo vielmaiņu! Nelietot lielās devās! Neiesaka grūtniecēm! Nelietot, ja ir iespējamas asinsreces problēmas!
Āboliņa ziedi - paaugstina izturību pret infekcijas slimībām. Pretsāpju iedarbība. Palīdz pie klepus, jo veicina atkrēpošanu. Uzlabo vielmaiņu, Pie karstuma viļņiem, pastiprinātas svīšanas un nervozitātes, menopauzes periodā.
Raudene - lieto kā ēstgribas veicinātāju, palīdz atkrēpot klepu, uzlabo omu.
Timiāns - antibakteriāla iedarbība, iznīcina dažādus mikrobus, pie elpceļu saslimšanām, attīra domas un uzlabo pašsajūtu.
Irbenes ogas-izcils līdzeklis sirdij un asiņu atjaunošanai, vitamīnu avots. C vitamīna irbenēs ir apmēram tik pat, cik upenēs, kā arī K, B2, B6, E, F, P vitamīni, dzelzs, kālijs un citi mikro un makro elementi. Kas irbenēs ir īpašs - tas ir viburnīns. Šī viela veicina sirds muskuļa savilkšanos un stimulē sirdsdarbību. Irbene stiprina kapilāru sieniņas, mazina tūskas, kas rodas traucētas sirdsdarbības dēļ. Irbenes ogas ir vērtīgi lietot infarkta un insulta profilaksei. Viburnīns viela- kas, zūd karsējot ogas. Tā ir vērtīgākā viela irbenēs. Tāpēc vislabākais veids ir lietot irbenes svaigā veidā-oksimels būs ideāls variants.Irbenēs ir augsts recinošo vielu saturs, šis ogas nedrīkst lietot cilvēki ar noslieci uz asins sabiezēšanu un trombu veidošanos. Nevar arī, ja ir podagra un nieru slimību saasinājumi. Nelietot lielās devās!
Mežrozītes augļu sastāvā ir B1, C un K vitamīni, folskābe, karotīni, flavonoīdi, varš, kālijs, fluors, dzelzs un mangāns, kas padara tos par vērtīgu vitamīnu un minerālvielu avotu. Tie palīdz pret nogurumu, paaugstina organisma aizsargspējas pret dažāda veida infekcijām un iekaisumiem, stiprina asinsvadus, sirdi un nervu sistēmu, palīdz pret gastrītu un paātrina kaulu lūzumu sadzīšanas procesu. Tāpat mežrozīšu augļiem piemīt žultsdzenoša iedarbība, kas labvēlīgi iedarbojas pret žultsakmeņiem un aknu saslimšanām.
Melisa - Ārstniecības melisa iedarbojas nomierinoši, spazmolītiski, miega veicinoši. Melisas ekstrakti iedarbojas efektīvi, kā sedatīvi līdzekļi, kas sniedz iespēju, samazināt sintētisko līdzekļu devas vai vispār no tiem atteikties. Nomierinošās un spazmolītiskas īpašības parādās lietojot auga preparātus jau nelielās devās, melisu lietojot gada aukstajā periodā, tā stiprinās organisma dabīgās aizsargspējas.
Vīgrieze - auga sastāvā esošā viela salicilskābe iedarbojas līdzīgi kā aspirīns - pretdrudža, pretsāpju, pretiekaisuma iedarbība. Palīdz bezmiegam, nomierina. Lieto saaukstēšanās, kakla un krūšu slimību ārstēšanā. Uzlabo vielmaiņu, aktivizē smadzeņu darbību, palielina izturību pret stresu.Neiesaka bērniem līdz 18 gadu vecumam!
Ingvers - pret saaukstēšanos, uzlabo atmiņu, normalizē asinsspiedienu, novērš nelabu dūšu.
Priežu čiekuri - imunitātes stiprināšanai, pret klepus līdzeklis.
Priežu pumpuri - lieto pie plaušu saslimšanām, pret klepu, pie augšējo elpošanas ceļu saslimšanām. Attīra plaušas pēc Covid saslimšanas.
Pienenes ziedi - veicina gremošanu un vielmaiņu. Nomierinoša iedarbība. Pazemina holesterīnu, stiprina imunitāti. To lieto miega traucējumu gadījumos, nervu sistēmas stabilizēšanai, dažādu vīrusu un bakteriālo infekciju ārstēšanai. Bet jo īpaši ievērojama ir to ārstnieciskā iedarbība uz aknu toksiskiem bojājumiem. Tie pastiprina asinspieplūdi, samazina paaugstināto holesterīna līmeni, ieteicams lietot pēc insulta, pie kuņģa iekaisumiem, žultspūšļa saslimšanām, veicina locītavu sāpju mazināšanos.Sīrups garšo kā medus! Deserta sastāvdaļa pie saldējuma, vafelēm, pankūkām, putras.
Melnā plūškoka ziedi - saaukstēšanās gadījumu (gripas, bronhīta, plaušu karsoņa, drudža, reimatisma) un citu slimību ārstēšanā. Spēcina organismu, stiprina imunitāti. Gan plūškoka ziedos, gan ogās esošie antioksidanti un vitamīni A un C aizkavē ādas novecošanas procesu un uzlabo ādas kopējo veselības stāvokli. Tāpat plūškoks piešķir ādai mirdzumu un aizkavē mīmikas krunciņu veidošanos.No sīrupa garda limonāde un mērce pie zaļajiem un augļu salātiem. Deserta sastāvdaļa pie saldējuma, vafelēm, pankūkām, putras.
Melnā plūškoka ogas - ogās ir gandrīz divas reizes augstāka antocianīdu koncentrācija nekā jebkurās citās ogās. Antocianīdi ir augu valsts krāsvielas, visspēcīgākie dabā sastopamie antioksidanti – vielas, kas darbojas, lai pasargātu šūnas no iespējamiem brīvo radikāļu izraisītajiem bojājumiem, kā arī stimulē organisma imūnsistēmu. Lieto vīrusu slimību, saaukstēšanās un gripas ārstēšanā.
Viršu ziedi – pret iekaisumu, veicina atkrēpošanu, nomierina, uzlabo miega kvalitāti, vielmaiņas stimulēšanai.
Piparmētra - paaugstina organisma spēju pretoties infekciju slimībām, kā arī stiprina nervu šūnas. Piparmētra satur arī dabīgos antioksidantus, uzlabo imunitāti.
Kolas zāle (dievkociņa šķirne Kola alba) - satur rūgtvielas, tāpēc ieteicama kuņģa darbībai. Garša un smarža atgādina kolas dzērienu, ko var nopirkt veikalā. Limonāde, ko pagatavosiet no šī sīrupa būs izcili garda!
Ceļmallapas - stiprina imūnsistēmu. Palīdz pie klepus, atvieglo kņudošo sajūtu kaklā Palīdz pie gastrīta ar pazeminātu skābes daudzumu kuņģa sulā.Piesardzība jāievēro, ja ir paaugstināts skābes saturs kuņģa sulā un pastiprināta asinsrece!
Rožu ziedlapiņas- mazina depresīvu noskaņojumu, bezmiegu, sliktus sapņus un bailes. Sīrupu lieto kā deserta mērci pie saldējuma, pankūkām, vafelēm.